Хай дитина знає кожна – жартувати з вогнем не можна



Тема заняття: Хай дитина знає кожна – жартувати з вогнем не можна.
Мета:
1)    Повторити і засвоїти Правила протипожежної безпеки;
2)    Розвивати навики і вміння, застосовувати набуті знання практично;
3)    Виховувати бажання ретельно виконувати Правила протипожежної безпеки, щоб бути в безпеці.
Обладнання:
1.     Набір плакатів «Обережно вогонь!», «Правила поводження з вогнем», «Номери телефонів екстрених служб», «Якщо трапилось пожежа»
2.     Виставка книг
3.     Іграшкові телефони.
4.     Записи на дошці.
5.     Вогнегасник.
                           
Хід уроку
1.     Організаційний момент
Станьте рівненько, малята!
Не забудьмо гостей привітати.
Усі сідайте тихо, діти!
Домовляймось не шуміти.
Руку гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Щоб не було б у нас мороки,
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаймо.
І урок наш починаймо.

2.     Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми і мети уроку.
Дорогі діти! Погляньте, яка краса навколо нас. Дуже важливо зберегти її такою, якою вона є. А ще дуже важливо зберегти своє життя і здоров’я, щоб насолоджуватися красою навколишнього світу. А це великою мірою залежить від вас самих, як ви будете поводитися, як виконуватимете правила поведінки. Статистика свідчить,що кожні п’ять секунд на планеті виникає пожежа, 80 процентів пожеж виникає через дитячі пустощі, кожний 5-й, що загинув на пожежі – дитина. І ось тому ми повторимо Правила Протипожежної безпеки, які треба чітко виконувати і ніколи не можна забувати. Давайте разом прочитаємо девіз нашого уроку:
-         Щоб у вашому домі не було біди,
Будьте з вогнем обережні завжди.
3.     Робота над темою.
1)    Асоціативний кущ.
2)    Вогонь – друг, вогонь – ворог.
Відгадайте загадку.
Бажаний гість, замість цукерок дрова їсть. (Вогонь)
Так, вогонь дуже небезпечний, але тільки тоді, коли люди виявляють безпечність. Насправді вогонь давній помічник людини. З його допомогою здійснюється багато корисних справ. Він вірно служить людям в побуті і на виробництві. (Заходить Вогник).
Вогник: Добрий день, шановні друзі!
               Я здоров’я всім бажаю,
               Але будьте обережні!
               Вогник – завжди тління має.
3)    Причина виникнення пожеж.
Але ж трапляється, що вогонь із вірного друга перетворюється на безжалісного ворога, який спричиняє пожежу – яка охоплює і знищує все довкола. Важко усвідомити, що у вогні гинуть люди, але ще страшніше, коли ця біда трапляється з дітьми.
Не розводьте у дворах
Вогонь, попелище.
Особливо, коли вітер
Між будівель свище.
Понесе вітер жаринку.
На дах, у квартиру.
А для спалаху майна
Досить і хвилинки.
Як не будеш за тим стежить
Може виникнуть пожежа.
Давайте згадаємо причини виникнення пожежі. На партах у вас лежать листки з правилами протипожежної безпеки. Після кожної причини, треба зробити висновок і сформувати правило.
1 причина:
               Школярам і всім малятам
               Дуже добре треба знати
               Сірники не дітям забави
               З ними страшно мати справу.
               Не грайся, друже, з сірниками
               Запам’ятай, хоч він малий,
               Але від подиху одного
               Будинок наш згорить один
               (Не грайтеся сірниками і запальничками)
2 причина:
               У світі безліч речовин
               І спирт, і газ, і керосин.
               Вони загальну рису мають
               Від іскри навіть вибухають.
               Про це ви завжди пам’ятайте
               Й подалі від вогню ховайте.
               (Правильно зберігайте вибухові речовини).
3 причина:
               Діти у лісі багаття розклали,
               Про погане не дбали
               Але вогонь розгорівся, побіг по травиці.
               Йому на дорозі вітерець повіва,
               Горить на узліссі присохла трава,
               Уже поблизу й кущі загорілись,
               Діти в тривозі схопились.
               Вогонь погасили водою, піском,
               Усі натомились і сіли рядком.
               Для них ця наука. І ви пам’ятайте!
               Розклавши багаття – кругом обкопайте.
               (Не розводьте безконтрольних багать у лісі!)
4 причина:
               Ялинка в убранні! Та радісні діти
               Схотіли бенгальські вогні запалити
               І тільки вогні запалила дівчинка,
               Як скоїлось в хаті небачене лихо.
               Горять на ялинці прикраси і вата,
               Тріщать гілочки, плачуть дівчата.
               І доки в пожежну дзвонили.
               Дотла новорічна ялинка згоріла.
               Тож треба усім пам’ятати завжди,
               Призводять бенгальські вогні до біди.
               (Не запалюйте свічки, бенгальські вогні, феєрверки в квартирі, біля ялинки)
5 причина:
               Вогонь запалили хлоп’ята.
               Самі веселенькі майнули гуляти
               М’яча у дворі узялися ганяти!
               Коли наганялись згадали про чай
               Вже мабуть готовий! Іди – вимикай.
               А чайник тим часом кипів і кипів
               Всю плитку забризкав, бурчав і шипів.
               Вогонь загасив він і в кухні відразу
               Почулось свистіння горючого газу.
               Прийшов Василько, тернув сірник,
               Враз – вибух страшенний і жалібний крик.
               Це сталась біда: хлопчика малого
               В лікарню забрала швидка допомога.
               Щоб лиха такого із газом не знати,
               Увімкнену плитку не слід залишати!
               (Ніколи не користуйтеся газом без дозволу дорослих)
6 причина:
               - Над плитою – сказала мати,
               - Білизну не сушити.
               - Пізно – донька їй відмовляє,
               Все уже упала.
               (Не сушіть білизну над плитою!)
7 причина:
               Ну скажіть мені, будь ласка.
               Навіщо нам електропраска?
               Щоб охайно виглядати,
               Треба одяг прасувати,
               Щоб не трапилось біди,
               Праску вимкни ти завжди!
8 причина:
               Зручно в кріслі я вмощуся,
               Телевізор подивлюся,
               Потім гратись побіжу,
               Телевізор залишу.
               А тут тато вслід за мною
               І киває головою:
               - Ти дитина пам’ятай!
               Телевізор у роботі
               Сам на сам не залишай!
               Бо він може перегрітись,
               Спалахнути, загорітись,
               І тоді в квартирі все,
               Вогнем жовтим спалахне?
9 причина:
               Щось в квартирі зашуміло,
               Пилосос узявсь за діло.
               Він у домі залюбки
               Вичищає килимки.
               Та малечі слід вже знати,
               Що самому не вмикати.
               (Виходячи з квартири, вимикайте електроприлади!)
Учень: Вогню боятися не треба,
Якщо порядок в домі в тебе,
Якщо працюють справно речі:
Магнітофони, праски, печі
І телевізор й газ плита,
Пожежа в дім не завита.
(Потрібно користуватись налагодженими електроприладами)
10 причина:
               Біда! Відчинились у грубці дверцята
               Вогонь на підлозі, в диму вся кімната.
               Уже килимок біля груби горить
               Водою вдалося вогонь загасить.
               Прибігли сусіди: ще доки не пізно
               Сашко, поклади тут доріжку залізну!
               І Ірочці слід пам’ятати урок:
               Негайно на кухні забрать килимок.
(Не відкривайте дверцят печі, бо може випасти вугілля і настелити потрібно залізний килимок)
4)    Гра «Так чи Ні»
А зараз я перевірю, як засвоїли правила протипожежної безпеки. Проведемо гру «Так чи Ні» (Якщо відповіді так, показуємо зелену фішку, ні – червону).
1. Грайся сірниками – ні.
2. Не пали фотоплівку – так.
3. Ввімкни телевізор, а сам іди гуляй – ні.
4. Електроприлади треба вимикати вчасно – так.
5. Запалюй свічки, бенгальські вогні – ні.
6. Не розводь багать у лісі – так.
7. Тримайте вибухові речі поблизу вогню – ні.
8. Дотримуйтеся правил протипожежної безпеки – так.
5)    Фізкультхвилинка.
Не вмикай на кухні газ – раз!
Не клади за піч дрова – два!
В лісі сірників не три – три!
Не лишай вогонь в квартирі – чотири!
Не лягай при свічці спать – п’ять!
Іскра впала на підлогу – погаси – шість!
Зачиніть вікно, коли на небі грім – сім!
У грозу під деревом не стійте в лісі – вісім!
Сірником не забавляйтесь знічев’я – дев’ять!
Пам’ятайте всі, про що в лічилці йдеться – десять!
6)    Дії учнів під час виникнення пожежі.
Як же діяти, коли пожежа все ж спалахнула?
Дія 1. Якщо пожежа невелика, її можна загасити самому - залити водою, чи накинути на нього ковдру.
Дія 2. Якщо вогонь відразу не загас – потрібно вибігти з квартири і покликати дорослих.
Дія 3. Якщо в квартирі багато диму, потрібно лягти на підлогу, зав’язати шарфом і повзти до дверей. Головне не панікувати.
Дія 4. Подзвонити у пожежну службу 101. Чітко сказати «У нас пожежа», назвати адресу.
Не викликайте пожежників даремно.
7)    Сюжетно-рольова гра «Як викликати пожежну команду». Засоби гасіння пожежі.
Чим гасити пожежу можна? Відгадайте загадки.
        а) До гори вишу,
           До пори мовчу,
           А вогонь зачую
           І сичу, і лютую (Вогнегасник)
        б) Що в червоній скринці
           Скарб, а чи гостинці?
           Справжня чудасія
           Жовта смерть для змія? (Ящик з піском)
        в) Як поспішає – то кричить,
           Моргає синім оком,
           А як прибуде – все шумить
           Стихає ненароком. (Пожежна машина)
8)    Проводиться гра «Лото». У грі використати картки: зліва зображено певний вид пожежі, справа – засіб чи механізм для гасіння пожежі.
А хто гасить вогонь?
                   Є у нас бійці на славу –
                   Це пожежних дужі лави
                   З ними лихо – не біда
                   Їх покличте – і примчаться
                   Вони диму не бояться.
Пожежні – професія героїчна. Це мужні, безстрашні бійці вогняного фронту. Найкращий пожежний одягає бойове спорядження за 18 секунд, через 30 хвилин він займає місце в кабіні. Але треба пам’ятати дуже важливе правило: «Даремно пожежного не турбувати, бо вони не встигнуть приїхати туди, де є пожежа.»
Але в нас ще є телефони екстрених ситуацій.
-         Як прийшла біда умить
Не ховайтесь, а дзвоніть!
Кожна дівчина і син
Знайте номер 101!
-         А міліція 102!
Всяке у житті бува
Лиха, діти, стережіться
Та при цьому не губіться.
-         Ще якась біда біжить
На «швидку» хутчіш дзвоніть!
Швидко номер набирайте
Це – 103! Запамятайте!
-         Запах газу йде з квартири
Треба номер 104!
9)    Робота з підручником.

4.     Закріплення вивченого матеріалу.
Проводиться гра «Та це я, та це я, та це вся моя сімя»
(Після правильного запитання казати ці слова, якщо ні – хитати головою)
-         Хто від меншої сестри ховає в домі сірники?
-         Якщо в полі хліб горить хто пожежних сповістить?
-         Хто із вас, я вас питаю із електрикою грає?
-         Хто пожежним допомагає, добро держави оберігає?
Проводиться гра «Іспит»
(Діти беруть по черзі листки з малюнками причин пожеж і відповідають, що потрібно робити, щоб не було пожеж).
5.     Підсумок уроку.
-         Чи сподобався тобі урок?
-         Що саме сподобалось?
-         Що не сподобалось?
-         Які знання тобі знадобляться у житті?
Вогник: Бережи свій одяг знову, а життя весь час
Бо воно одне у світі й неповторне в нас.
І не думай, що насправді ти на все мастак.
Втратити життя так легко, повернуть же як?
Не геройствуй так безглуздо, бережи себе
Бач, яке гаряче сонце й небо голубе
А навкруг рожеві мрії і стежки у світ.
І природа – чарівниця шле тобі привіт.

Дякую всім, хто працював,
Гарно правила протипожежної безпеки вивчав,
Та тим, хто в гості завітав.

Домашнє завдання: запам’ятати правила протипожежної безпеки; намалювати малюнок

Комментариев нет:

Отправить комментарий