Конспект уроку з літературного читання


Конспект уроку
з літературного читання 
Іван Якович Франко «Лисичка і Журавель»
2-А клас



Вчитель Онищенко Л.М.



Тема: Іван Якович Франко «Лисичка і журавель»

Мета:

- Вчити дітей виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику, спостерігати за структурою і сюжетом казки, визначати головну думку прочитаного твору;
- закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих народних казок, правильно оцінювати поведінку персонажів, знаходити причинно-наслідкові зв’язки;
- формувати навички правильного і свідомого читання вміння інсценувати казку;
- розвивати пам’ять, мислення, увагу. Виховувати чуйність,  доброзичливість, гостинність, порядність.

Методи уроку: словесні (пояснення, бесіда), робота з підручником, частково пошуковий метод, інтерактивні методи (мікрофон, асоціативний кущ, сенкан, метод «Прес»,незакінчене речення, робота в групах, парах, ІКТ(презентація, скрайбінг - ролик до казки)).
Забезпеченість уроку:
Наочні прилади: презентація з демонстраційним матеріалом до уроку.
Роздавальний матеріал: робота в групах «Збери прислів’я», текст до вправи «Шифрувальник», картки з тестуванням, сніжинки до вправи «Очікування»,  смайлики, «Сходинки успіху», малюнок «Місток дружби».
Технічні засоби навчання: ноутбук, проектор.
Хід уроку
І  Організація учнів до уроку

Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок! (Слайд 2)
Вправа «Очікування»
Учні записують свої очікування від уроку на сніжинках, прикріпляють на «Дерево успіху».

ІІ. Мовна розминка

1.Чистомовка
Ок–ок-ок – розпочали ми ….. урок
Жи–жи–жи – кожну мить …..бережи
Чи–чи–чи – біля дошки не …..мовчи
Ай–ай–ай – швидко відповідь ….. давай
Ас–ас–ас - гарні діти  у …..нас(Слайд 3)

2.Звуконаслідування
 Озвучте як
Шелестить листя ( ш-ш-ш)
Звучить тиша (ц-ц-ц)
Бринить бджола (дж-ж-ж)
Їде потяг (ч-ч-ч) (Слайд 4)

 3.Скоромовка
На болоті журавель
Цілий день збирав щавель.
Назбирав собі на борщ,
Та якраз вперіщив дощ (Слайд 5)

ІІІ Актуалізація опорних знань та умінь учнів

1.Згадайте, будь ласка, що таке казка? Прочитайте визначення.
Казка — один із основних жанрів народної творчості про вигадані та фантастичні події.
- Які бувають казки?
-Чим відрізняються народні казки від літературних?
-Які літературні казки ви прочитали у цьому розділі?
 -Як називають людину, яка пише казки?
-Яку казку може написати казкар?
- Від чого це залежить?
-Що може вплинути на настрій казкаря?
- А навіщо казкарі складають казки?
-Як ви собі уявляєте казкаря?
2.Вправа «Сенкан»
Казка.
Чарівна, повчальна.
Цікавить, навчає, розповідає.
Казка нас навчає добру.
Видумка.
3.Вправа «Чарівний кошик» (робота у групах) (Слайд 6)

ІV Вивчення нового матеріалу

1.Знайомство з біографією Івана Франка
Виступ групи дослідників з інформацією про біографію і творчість поета
Іван Якович Франко народився в с. Нагуєвичі у Львівській області 27 серпня 1856р. в родині коваля  Якова Франка і Марії Кульчицької.
Великою  мрією неписьменних батьків було дати освіту своїй дитині. У 6 років Івася  віддають до школи у сусіднє село. Вчився хлопчик  легко, оскільки від природи був здібним, мав надзвичайну пам’ять. Навчився читати  українською мовою за 10 днів.  Закінчив іще школу при монастирі, а згодом і гімназію.
Після навчання в університеті здобув ступінь доктора філософії. В університеті почав писати і друкувати свої твори.
У літературній спадщині Франка помітне місце посідають казки для дітей. Деякі із них об'єднані у збірці « Коли ще звірі говорили»
До збірки ввійшли казки:
«Коли ще звірі говорили», « Осел і лев», «Фарбований лис», «Лис і дрізд», « Заєць і ведмідь», «Заєць і їжак», «Ворона і гадюка».
А ми познайомимося із казкою «Лисичка і журавель». (Слайд 7,8,9)
2.Відгадування загадок
У кущах вона ночує
І на зайчика полює.
Вся руденька ця сестричка,
А зовуть її...
                     (Лисичка) (Слайд 10)
Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів — обід приніс
Смачних жабеняток
Для своїх маляток.
                       (Журавель) (Слайд 11)

3.Виступ групи дослідників з інформацією про лисицю і журавля.
(Слайд 12,13)
4.Вправа «Шифрувальник». (Слайд 14)
Діти отримають картки з текстом до цієї вправи і читають опис журавля.
5.Перегляд скрайбінг – ролика «Лисичка і Журавель».(Додаток 1)
6.Перевірка первинного сприймання тексту.
Чи сподобалася вам казка?
Скільки дійових осіб у казці? Назвіть їх.
Хто із героїв сподобався?
Хто не сподобався?
7.Інсценування казки учнями.
8.Словникова робота
Заприятелювала  - потоваришувала
Призволяйся – пригощайся
Пісним голосом – сумним голосом
Облизня спіймавши – залишилася  голодна
Частування – пригощання
Зареклась – дала обіцянку(Слайд 15)
9.Робота у парах
Вправа «З’єднай слова» (Слайд 16)

V Фізкультхвилинка

VІ Робота над казкою «Лисичка і Журавель»

1.Читання «Дощиком»
-        накрапає дощ
-        дощ сильнішає
-        злива
-        дощ слабшає
-        дощ припинився
2. Розуміння прочитаного
Кого покликала Лисичка до себе в гості?
Що приготувала Лисичка на обід, щоб пригостити Журавля?
Чи зміг поїсти гість? Чому?
Хто з’їв всю страву?
Чи ввічливо себе поводив Журавель в гостях у Лисички?
Що наварив Журавель, щоб пригостити Лисичку?
Чому Лисичка не змогла поїсти страви?
Що сказав Журавель, коли сам з’їв обід?
Як відреагувала Лисичка на таку гостинність?
Чи можна сказати, що вона ввічлива?
То в чому зареклася Лисичка?
Як  ви розумієте вислів «Чим хата багата, тим і рада?»
3.Аналіз вчинків, мотивів поведінки дійових осіб казки.
Робота у групах:
І група: Скласти характеристику Лисички.
ІІ група: Скласти характеристику Журавля.
ІІІ група: Зібрати розсипане прислів’я.
ІV група: Дати поради дійовим особам.
Характеристика дійових осіб.
Винахідливість
Щирість
Улесливість
Чемність
Підступність
Довірливість
Ввічливість
Нещирість
4. Метод «Прес».
Прочитайте твердження «Журавель вчинив правильно, коли помстився Лисичці
Висловіть вашу думку, поясніть точку зору: «Я вважаю,що…»
5.Поділ казки на логічно-завершені частини. Складання малюнкового плану
6.Гра «Добери ознаку» (запитання групам по черзі)
Голосом (яким?)…..(пісним).
Шматочки (які?)…..(дрібні).
Глечик (який?)…….(високий).
Шийкою (якою?)…..(вузькою).
Обід (який?)…….(прошений).
Хата (яка?)….(багата).
7. Вправа «Продовж речення….»
«Покришив дрібненько…»
«Другого дня…»
«Нюхає Лисичка…»
«Вибачай, любонько…»
8. Вибіркове читання.
Прочитайте спочатку тільки  слова Лисички, а потім тільки  Журавля.
Яким голосом говорить Лисичка? Журавель?
Прочитайте як «Лисичка частувала Журавля»
Прочитайте як  «Журавель частував  Лисичку»

VІІ Узагальнення і систематизація знань.

1.- Гра «Дослідники»
1 група – Дослідіть,  скільки разів у тексті зустрічається слово «Лисичка»
2 група – Дослідіть, скільки разів у тексті зустрічається слово «Журавель»
3 група – Знайдіть спонукальні речення
2.- Робота з прислів’ями
Роз`єднайте слова і прочитайте прислів'я :

НЕТОЙДРУГ, ХТОМЕДОММАЖЕ,АТОЙ, ХТО ПРАВДУ КАЖЕ .
( Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже)
ЯКЕЧАСТУВАННЯ , ТАКЕЙДЯКУВАННЯ .
(Яке  частування, таке й дякування )
 неробиіншомутого,чогосамнелюбиш.
(Не роби іншому того, чого сам не любиш)

Яке прислів'я  може бути заголовком до нашої казки ? (Слайд 17)

3. Тест «Чи уважно ти читав?»
1.  Цей твір є ...                                                                                   
а) оповіданням;               б) казкою.    
                                  
2.  Хто перший запросив приятеля  у гості?                                       
 а) Лисичка;                        б) Журавель.

3.  На що сподівався кожен із гостей?
а)  Що прийде у гості й гарно поговорить.
б)  Що прийде у гості й гарно поїсть.

4.  Чи підійде до казки такий заголовок: "Яке частування, таке й дякування"?
а) Так;                             б) ні.

5.  Від чого народ застерігає у цій казці?
а) Від скупості;                б) від лінощів.

6.  Яка головна думка твору?
а)  Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;
б)  комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре. (Слайд 19)

Відповіді:
б; 2) а; 3) б; 4) а; 5) а; 6) а.  (Слайд 20)
4.Бесіда про дружбу
5.Складання містка дружби.

VІІ Підсумок уроку. Вправа «Мікрофон»

Який твір ми читали?
Який жанр цього твору?
Хто автор?
Якщо казки мають автора, то вони  називаються?
Яка головна думка цієї казки?
Що таке справжня гостинність?
Як не потрібно робити?
Як би ви помирили Лисичку та Журавля?
Як можна було б продовжити казку?
Яку спільну страву можна було б запропонувати?
Чого навчає нас ця казка?

VІІІ Оцінювання

Учні вибирають смайлик відповідно своєї успішності та зацікавленості на уроці, розміщують на «сходинках успіху».

ІХ Домашнє завдання (диференційовано)

1.Читати  казку на с.68-70  і  стисло переказувати. 
2.Придумати своє закінчення до казки, щоб герої були гостинними.
3.Намалювати ілюстрацію до казки.










Комментариев нет:

Отправить комментарий